PARADA PAROWOZÓW 3.05.2008
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.


Kolejna Parada Parowozów jest planowana na sobotę 2 maja 2009 roku*
* wszelkie zmiany zastrzeżone. Autor strony nie ponosi odpowiedzialoności za ewentualne zmiany.

 
K R Ó T K I E   F I L M Y

...

FILM 1
FILM 2
.
.
FILM 3
FILM 4
.
Program Parady Parowozów 3 maja 2008 roku


Wśród imprez organizowanych przez PKP Cargo Zakład Taboru w Poznaniu, właściciela Wolsztyńskiej Parowozowi, największą imprezą przyciągająca do Wolsztyna wiele tysięcy miłośników parowozów z całego świata jest niepowtarzalna, jedyna w swoim rodzaju "Parada Parowozów". Tego dnia uruchamiane są dodatkowe pociągi specjalne z Poznania i Wrocławia, którymi licznie przybywają do Wolsztyna miłośnicy parowozów. Od kilku już lat przyjeżdżają także pociągi specjalne z Berlina oraz Cottbus prowadzone przez niemieckie parowozy, a razem z nimi tysiące miłośników starych lokomotyw zza Odry. 
Inaczej niż każdego dnia kiedy to parowozy wykonują swą ciężką pracę prowadząc pociągi osobowe, podczas parady lokomotywy prezentują się niczym modelki na pokazie mody. Odmalowane na biało czerwono koła i korbowody, wypolerowane oliwą maszyny sprawiają, iż nie jeden "stracił już dla nich głowę". Wszystkie gromadzą się na stacji a następnie, jak na wybiegu, prezentują się pojedynczo, parami, a później wszystkie razem. Kiedy kilka takich parowozów przejedzie obok buchając parą i gwiżdżąc ile sił na ciele pojawia się "gęsia skórka" a pod nogami czuć, jak trzęsie się ziemia. 
Po Paradzie Parowozów organizowane są przejazdy pociągami specjalnymi na pobliskich trasach, z wagonami z lat 20 i 30 ubiegłego wieku. Stare drewniane ławki oraz przedziały otwierane bezpośrednio od strony peronu przypominają jednym lata młodości, innym natomiast znane są już tylko z ekranizacji filmowych. 
Z roku na rok Parada Parowozów przyciąga do Wolsztyna coraz więcej miłośników parowozów i zainteresowanych tematem dziennikarzy. Bogatsza staje się również oferta programowa. Tak oto w roku 2006 na torach oprócz parowozów pojawiły się stare drezyny kolejowe. Poczynając od prostych pojazdów, napędzanych siłą ludzkich rąk, a kończąc na specjalnie przystosowanym do poruszania się po torach samochodzie marki Warszawa czy Fiat 126P. W 2007 roku z okazji jubileuszu 100-lecia Wolsztyńskiej Parowozowni zorganizowano w przededniu Parady nocną imprezę "Światło i Dźwięk", podczas której parowozy prezentowały się na obrotnicy w świetle kolorowych reflektorów, a wszystkiemu towarzyszyła dobrze dobrana muzyka instrumentalna. Jak na stulatka przystało "na imprezę urodzinową naszej szopy" ściągnęli nie lada gości. Z jednej strony ponad dwudziestotysięczne tłumy Miłośników Kolei z całego świata, z drugiej strony w gościnne progi zawitały takie maszyny jak mały GWR 5521 z Anglii czy olbrzymi 475.111 z Czech i opalany mazutem, szybki jaki błyskawica BR 18 201 z Niemiec. 
Podczas Parady Parowozów organizowane są także liczne wystawy fotograficzne i malarskie. Kupić można wiele pamiątek i gadżetów związanych z koleją. Od kilku już lat swoją ekspozycję, w specjalnym wagonie pocztowym, prezentuje Poczta Polska, która stempluje tego dnia wszystkie przesyłki okolicznościową pieczęcią "Poczta Parowozowa", a w roku 2005 wydała okolicznościową serię znaczków, kart i kopert pocztowych. 
...
..
..
..
PARADA PAROWOZÓW 1993
PARADA PAROWOZÓW 1994
PARADA PAROWOZÓW 1997
.. .. ..
PARADA PAROWOZÓW 1999
PARADA PAROWOZÓW 2000
PARADA PAROWOZÓW 2002
.. . .
PARADA PAROWOZÓW 2003
PARADA PAROWOZÓW 2004
PARADA PAROWOZÓW 2005
. . .
PARADA PAROWOZÓW 2006
.
PARADA PAROWOZÓW 2007

Mp3, 32 sek, 530 kB

Copyright (c) by Wojtek Lis